Jak na první 1/2 maraton?

April 5, 2019

Startuju v 10. Pohoda, stačí, když tam budu v 9:45.

Nestačí. Dejte si rezervu alespoň 45 min. To vám bude stačit na předání věcí do úschovny, vystání fronty na záchod, zahřátí a rozběhání. Navíc si v klidu a bez stresů najdete svůj koridor.

 

Skvělý, chybí tady toaleťák

Řeknu vám, brát si na závody kousek toaletního papíru nebo kapesníčků je vážně MUST HAVE. Tady nemusím nic dodávat.

 

Rozbitý telefon. Sakra, nejde zapnout...

Už jsem pár závodů s telefonem běžela a oddělala jsem jak svoji nedobytnou Nokii, tak iPhone. V jednom případě telefon nezvládl přemíru potu a v druhém nezvládl déšť. V obou případech jsem ale zůstala bez telefonu. A bez památeční fotky s medailí přece být nechcete. 😉 Takže běhej bez telefonu.

 

Konečně světu ukážu nové boty!

Tak to prr. Nikdy si na závod neberte nové boty, ve kterých nemáte naběháno. Ani nové ponožky. Vaše nohy by to mohly pěkně odnést, navíc byste závod nemuseli přes bolest dokončit.

 

Jsem hollywoodská hvězda, no možná spíš keňská

Ulicemi se line skladba Vltava, okolo startovní rovinky je rozmístěná hromada českých i zahraničních fanoušků, kteří vás povzbuzují od samého začátku. Tepovka se vám zvedá na 180. Prostě vám ta atmosféra nedá, cítíte se jako keňská hvězda, které všichni tleskají a tak to rozběhnete naplno.

Nezapomeňte. Hvězda jste už proto, že běžíte 1/2 maraton a věřte mi, že pokud nepřepálíte začátek, budete za ještě větší hvězdu!

 

Šrámy po celém dekoltu

Řetízky sundat, pokud nechcete mít odřeniny po celém dekoltu. Není nic nepříjemnějšího než slaný pot stékající do čerstvých ranek.

 

Písnička hezká, ale...

 

Zahoďte sluchátka. I přestože naladíte Mirai - Když nemůžeš, přidej víc, hudba vám akorát rozhodí tempo. U pomalé písničky zpomalíte a u energické písničky tempo naopak přepálíte. A hle, píchání v boku je na světě. Věřte, není nic horšího pro psychiku, než když před sebou máte 18 km a vy musíte zastavit.

 

Sakra, rozvázané tkaničky

Nezapomeňte si zavázat tkaničky na 2 uzly. Pokud v půlce závodu zastavíte, nohy budete mít jako ze dřeva a znovu rozbíhat se vám bude těžko. Neexistuje větší ztráta času než zastavovat v půlce závodu kvůli rozvázané tkaničce.

 

Sakra, moc utažené tkaničky

Na 2 uzly jo, ale utáhnout tak akorát. Pokud utáhnete tkaničky moc, můžete se na pár týdnů rozloučit s během kvůli zánětu šlach na nártu. Tady platí pravidlo, méně je někdy více. Pokud tápete, jak si běžecké boty správně zavázat, tak mrkněte SEM.

 

Fuj, oni si spletli cukr se solí

Běžíte poprvé a nikdy jste se nesetkali se solí na občerstvovačce? Nebojte, nespletli se. Vědí moc dobře, co dělají. Sůl je skvělá proti křečím a pomůže doplnit minerály, které jste během vyplavili. To neznamená, že cukr je špatný. Cukr je rychlým zdrojem energie. Pokud jste na konci svých sil, určitě si zobněte obou variant. 

 

Když oni to všichni hází po zemi, tak já můžu taky

Až na občerstvovačce doplníte energii, neházejte kelímky a banány po trati. Přece nechcete zranit běžce za vámi tím, že se sklouznou po slupce od banánu.

 

Když nemůžeš, tak přidej...

Rada nad zlato. Když ale opravdu nemůžete a zápasíte s udržením svého tempa, zavěste se na běžce před sebou a přizpůsobte se jeho tempu. Pomůže vám to na chvíli vypnout hlavu a dostat se zpět do tempa. Ale neznamená to, že se běžce před vámi budete držet zběsile. Abyste se třeba na Keňany nechytili jako hladový lev.

 

Úsměv, prosím

A HLAVNĚ si závod a celou sobotní atmosféru užijte! Nebuďte smutní, pokud si nezaběhnete čas, který jste chtěli. Každý den není posvícení a závod je stejně o boží atmosféře! :-)

 

Tak se držte a dejte vědět, jak se vám závod podařil! :-)

 

Ať to běží!

Radu

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejlepší příspěvky

Jak na první 1/2 maraton?

April 5, 2019