Jak vybírat výbavu na běžky?

February 7, 2019

Listopad 2017 – Že bych se registrovala na závod na běžkách? Hahahaha. To by mě ani ve snu nenapadlo, vždyť mám před sebou teprve svůj 1. běžkařský trénink na skatu v životě.

 

Listopad 2018 – ,,Já, Šímo? Vážně? To ani náhodou. Na běžkařský závod se rozhodně nepřihlásím a rozhodně ne na závod na 30 km!"

 

Prosinec 2018 – Poprvé si letos zacvakávám běžkařské boty do běžek. Vyrážíme na trénink. Bruslím harrachovským lesem a po 20 km zjišťuji, že jsem techniku tolik nezapomněla, i když není stále dokonalá. Okamžitě se nadchnu. ,,Šímo! Já pojedu Vodáckou 30!" hulákám na Šimona.

 

Věděli jste, že běžky jsou fajnovou alternativou k běhu? Naběhané kilometry minulých měsíců na běžkách oceníte, protože zjistíte, že díky běhu dokážete utahat i zkušeného běžkaře. Nebojte, s během jsem nepřestala, jen se snažím šetřit tělo. Běžky nezatěžují tolik klouby a navíc se díky nim vyšplháte na nejrůznější horské vrcholky, které bývají v zimě nedosažitelné. Tak je zkuste taky! 😊

 

Co k běžkování volným stylem (skatem) potřebujete?

  • běžky (očividně :D)

  • hole – vybírají se podle výšky

  • oblečení

  • ledvinka na pití (oceníte při dlouhých výletech)

  • vosky

  • brýle (oceníte při sjezdu z kopců při sněžení, kdy vás díky brýlím nebude řezat sníh do očí)

Podle čeho vybrat běžky?

 

Vybírají se podle vaší váhy. Každá značka má jiné typy lyží a jiné velikostní tabulky, podle kterých běžky vybíráte. Já mám zkušenosti s běžkami Atomic, které jsem našla za dobrou cenu díky tomu, že byly 3 sezóny staré. Což ničemu nevadí. Naopak je to optimální, máte sice starší lyže, ale zároveň jsou úplně nové. Technologicky se od novějších nijak zvlášť neliší. Kolik mě stály? Krásné 2000 Kč. 😊 Sehnala jsem je ve FB skupině běžky společně. Do začátků si nekupujte závodní běžky, pokud jste na nich ještě nikdy nestáli. Hůř se na nich učí. Jsou tvrdé a špatně se na nich drží balanc. Také se o ně musíte starat jinak, ale o tom třeba jindy.     

 

Jak vybrat hůlky?

 

Prodávají se různé druhy běžeckých holí. Liší se hmotností, tuhostí, pevností a trvanlivostí. Logicky platí, že čím lehčí, tím výkonnější, ale není to vždycky pravda. Pouze pokud jsme vysportovaní a chystáme se do běžkování opřít, tak po nich sáhneme. Pokud máme vyšší hmotnost sáhneme po tvrdším typu holí. Mohlo by se nám totiž stát, že se pod námi budou hole prohýbat.

 

Typy holí:

 

Hliníkové – levnější varianta, dlouhá životnost. Hliníkové hole kupujte, pokud jste začátečníci a víte, že máte problém s balancí. Často se totiž stává, že neudržíte balanc, hůlku zasednete a rázem ji máte ohnutou. V případě těchto holí to naštěstí nevadí, protože hliníkové hole můžeme většinou ohnout zpět přímo na trati.😊

 

Karbonové – dražší varianta. Určená především sportovcům a závodníkům. Karbonové hole jsou často vyráběny v kombinaci se sklolaminátem. Platí pravidlo, čím více karbonu, tím lehčí a zároveň těžší pro naši peněženku. Karbonové hole nekupujte, pokud hodně padáte. Hůlka se často zlomí, pokud si ji pádem přisednete. Pokud jste závodníci, sáhněte po nich.

 

Poutka holí se také liší. Máte na výběr hole od základního uchycení obyčejným poutkem, přes propracované pásky oddělující palec a ukazováček, kdy máte možnost ruce při jízdě uvolnit od hůlek, aniž byste museli obtížně lovit rukojeť hole.

 

U bruslení platí, že výška holí sahá k linii mezi bradou a nosem. Já mám karbonové hůlky Fischer. Přikládám i jejich tabulku, abyste si udělali představu o tom, jak vysoké hole koupit.

Tip na sport, kde vám určitě dobře poradí s výběrem?

V prodejně Nyč sport v Liberci.

 

A jak by měl vypadat váš 1. trénink? O tom zase příště. 😊

 

Díky za přečtení,

Radka

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejlepší příspěvky

Jak na první 1/2 maraton?

April 5, 2019

1/3
Please reload

Nejnovější příspěvky