Běžecká sezóna 2019? Jaké závody běžet a proč?

January 23, 2019

 

Zbývá 72 dní do začátku RunCzech sezóny. Čím víc se sezóna blíží, tím víc začínám být natěšenější. Proto jsem se rozhodla, že se s vámi podělím, proč zrovna RunCzech závody patří k mým nejoblíbenějším. RunCzech je organizace, která pořádá šňůru závodů pro profesionály a hobby běžce v Praze a ve vybraných regionech v České republice. Navíc pořádá závody oceněné zlatou známkou IAAF Gold Label, a tak můžete pokaždé očekávat kvalitně zorganizovaný závod a běžet po boku elitních závodníků nebo alespoň dýchat stejný vzduch. :-) Organizují závody na různé vzdálenosti počínaje během na 5 km. Mezi moje oblíbené závody patří 1/2 maraton v Praze, Ústí a Pražská štafeta.

 

Jak závody probíhají? 

 

Když dorazíte na závod, srdce vám začne bušit, protože jakmile vystoupíte z auta, vlaku nebo autobusu, kterým jste přijeli, rázem zjistíte, že jste mezi svými. Mezi partou lidí, kteří jsou stejně naladění jako vy. 

 

Vyzvednete si startovní číslo, převléknete se a vyrážíte na start, kde se řadíte do jednotlivých koridorů rozdělených podle jednotlivých rychlostních úrovní. Nebojte, o tom, ze kterého koridoru vybíháte, rozhodujete vy sami. Stačí při registraci vyplnit čas, za který chcete závod uběhnout. Čas, na který si věříte. Ten můžete v budoucích závodech změnit.

 

Čím víc závodů běžíte, tím víc známých tváří poznáváte a zdravíte. Teda, pokud jste si zrovna nezapomněli čočky jako já většinou. :-)

 

Zbývají poslední minuty do startu. V reproduktorech slyšíte moderátory, kteří hlásí počet běžců stojících na startu. ,, Děkujeme, že běžíte s námi! "

Je to tady... Začíná hrát Survivor z filmu Rocky. Poslední minutu závodníci proskáčou z pravé nohy na levou, adrenalin v těle stoupá rychlostí blesku. Moderátoři přestávají mluvit, motivační hudba přestává hrát. Slyšíte ticho a tlukot vašeho srdce vám najednou přijde hlasitý. Tělem proudí a vzájemně se přebíjí pocity nadšení a strachu. Tak tohle je ten přítomný okamžik!

 

Prásk! Zazní startovní výstřel. Ulicemi se line píseň Vltava od Bedřicha Smetany, která vyvolává rozmanité emoce u jednotlivých účastníků závodu i u fanoušků. Na modrém koberci vybíhají lidé, kteří mají společné alespoň jedno. Všichni míří do stejného cíle, který je vzdálen 21,0975 km. A kvůli tomuhle mě RunCzech závody prostě baví. Minulý rok jsem běžela 5 RunCzech závodů. 1/2 maraton v Praze, Pražskou štafetu, Grand Prix, adidas run pro ženy a na závěr 1/2 maraton v Ústí.

 

Letos bych si na seznam plánovaných závodů ráda připsala i 1/2 maraton v Karlových Varech a možná také Pražský maraton.

 

Nebudu vám lhát, naběhané kilometry bolí, ale pocit, který máte po závodě, za tu bolest jednoznačně stojí. Pocit naprosté svobody. Pocit, že můžete všechno! Teda alespoň po dobu dalších 2 týdnů, kdy vám tělem stále proudí endorfiny.

 

Proto běh!

 

A co vy? Zaběhnete si letos závod od RunCzechu? Nebo plánujete jiný závod?

Registrovat se můžete tady. Dejte mi vědět, kde se uvidíme. :-)

 

Díky za přečtení,

Radka

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejlepší příspěvky

Jak na první 1/2 maraton?

April 5, 2019

1/3
Please reload

Nejnovější příspěvky