Proběhněte se Valencií

April 26, 2018

Věděli jste, že Staré město (Ciutat Vella) Valencie je s Novým odděleno parkem, který leží v korytě bývalé řeky? Do roku 1957 korytem protékala řeka Turia, která sužovala zdejší obyvatele častými povodněmi. Proto se radnice rozhodla odklonit řeku z města pryč a vybudovat zde park plný zeleně, historických staveb, sportovních hřišť a květin. Park se nyní jmenuje Jardín del Turia a je 9 km dlouhý. Potkáte zde běžce, cyklisty, umělce, starší či mladší generace lidí. Cíl mají vesměs stejný, a to nechat se unášet klidem zdejší atmosféry a dělat zde věci, které je baví. Běhat se dá ale prakticky po celé Valencii. 

 

 

Běžecké trasy ve Valencii

 

1, Park Jardín del Turia

 

V parku najdete speciálně upravené cesty pro běžce, které poznáte na základě značek.  První značka vítá běžce a druhá odhání cyklisty. (viz foto níže)

 

Můžete se těšit na 9 km nezpevněných cest, podél kterých zrají pravé španělské mandarinky. Ale nenechte se zmást, jsou pěkně kyselé. A to není vše. Při běhu narazíte na pitné fontánky (já jim říkám pítka).

 

Proto se nemusíte bát vyrazit na trénink ani v povětšinu roku tropickém klimatu. Věděli jste, že zimy ve Valencii patří k nejmírnějším v Evropě? Důležité je se namazat opalovacím krémem i v lednu, pokud svítí sluníčko. Můj kamarád po jednom takovém běhu připomínal spíše uzrálou mandarinku. :-) 

 

 

Nechce se Vám dnes běhat? V celém parku potkáte skupiny či jednotlivce provozující různé sportovní aktivity. Zkuste třeba HIIT nebo jiný poskakující trénink. Využít můžete i venkovní posilovny. Navíc je dost možné, že se k Vám někdo přidá, protože Valenciané jsou velmi přátelští. Parkem jsem běžela nesčetněkrát, ale vždy mě dokáže překvapit něčím novým.

 

 

2, Skrze Staré město až na pláž

 

Láká Vás spojení historie s přírodou? Nepohrdnete pláží? Pak je tato trasa pro Vás.

Běh začněte na náměstí Plaza del Ayuntamiento neboli střed města. Při výslovnosti zapomeňte na veškerá pravidla španělštiny. Jméno náměstí vyslovte tak, jak se píše. Jedná se o dialekt katalánštiny, konkrétně Valencijština. Před zapnutím běžeckých hodinek se zde můžete pokochat radnicí – Ayuntamiento a centrální poštou - Edificio de Correos. Obě budovy jsou vzorové ukázky neoklasicismu. V blízkém okolí také najdete býčí arénu Plaza de Toros, kde se dodnes odehrávají býčí zápasy, ale třeba i semifinále Davis Cupu. Vedle najdete vlakové nádraží Estació del Nord, krásná budova z roku 1917.

Park Jardín del Turia je vzdálený od Plaza del Ayuntamiento 1 km. Tato vzdálenost je ideální na dynamické protažení a na běžeckou abecedu. Parkem proběhnete směrem k City of Arts and Sciences, moderní budova, která zasáhne ne jedno umělecké či romantické srdce.

 

Poté pokračujte stále směrem k pláži. Nepotřebujete mapu, pokud se vydáte na konci parku směrem doleva a poběžíte stále rovně, na pláž se dostanete, i když třeba trochu jinými uličkami. :-) Svůj běh zakončete na pláži nejlépe při východu (to jsem nezvládla) či západu slunce.

3, Přírodní park Albufera

 

Na cestu do parku doporučuji využít městské veřejné dopravy nebo kola.

Proběhnout se můžete okolo laguny, kudy vede 6 různých značených tras. Je libo trochu romantiky? Pronajměte si za 4 eura (cena za 40 minut) loďku a nechte se unášet po hladině. Když na Vás přijde hlad, ochutnejte místní paellu, ve které bude hlavní ingrediencí úhoř vylovený z laguny. Věděli jste, že žádná paella není stejná? Pochoutka, která pochází z Valencie se liší ingrediencemi napříč celým Španělskem. Určitě zůstaňte na západ slunce, který je zde magický.

 

 

4, Máte rádi vyhlídky?

 

Probíhejte samovolně městem či městským parkem a zakončete svůj běh na Torres de Quart. 2 věže ze 14. století, které představují vstupní bránu do starého města. Výběh nahoru na věže můžete zařadit do svého tréninku. Těšte se na krásné výhledy města. Valencii budete mít jako na dlani.

 

Na závěr jedna technická. Španělsky se 'v' vyslovuje jako 'b', proto si pamatujte, že jedete do Balencie. Jak se dostanu do Valencie? Como puedo llegar a Valencia? (čti: Komo puedo jegar a Balencia?) Stačí mít rýmu a půjde to samo. :-)))

 

Disfrutar! Enjoy!

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejlepší příspěvky