Ciao Lago Maggiore!

November 21, 2017

11:30

Sedím na letišti. . .

Čekáme se Šimonem na zpožděné letadlo do Itálie a pozorujeme, jak letištní kontrola postupně vyhazuje pasažéry s nadměrnými příručními zavazadly. . .

Jak tak koukám, moje zavazadlo nemá šanci dostat se přes kontrolu. Nemá 8 kilo a za povolenými rozměry také pokulhává. Navíc jsem si pro jistotu vzala příruční zavazadla 2. No, jsem zvědavá, jestli odletíme. V každém případě si budu muset tenhle výlet moc užít, protože jak říká Šimon, tohle bude náš první, ale možná i poslední společný výlet. :D

15:30

Buongiorno!! Tak jsme tady, všechno nakonec dobře dopadlo.. Jdeme na autobus, který jede za pár minut. Zlatá naše hostitelka, která nám spojení doporučila.

Na zastávce zjišťujeme, že poslední autobus do Intry odjel 15/10, tedy před 15ti dny. A další pojede prý zase v březnu. Tak co teď? Ptáme se všech možných i nemožných Italů okolo, kudy vede cesta k Lago Maggiore. ,, I don't understand, ne kapito '' (Už tady je mi jasné, že před příští cestou do Itálie, budu muset projít rychlokurzem italštiny) ,, Go there '' ukazuje první Ital, ,,Go back '' ukazuje druhý Ital. . . Ok, tudy cesta nevede. Tak to vypadá, že přespíme na letišti.

19:21

Otestovali jsme veškeré italské dopravní prostředky, ale tadá, jsme na místě! Díky, strejdo Google. Jelikož miluji jídlo, rozhodla jsem se držet ničím nepodložené teorie, že týden před 1/2 maratonem do sebe musím nacpat plno sacharidů. (čti samé zdravé i nezdravé dobroty) Naše plány na zbytek prvního večera v Itálii jsou jasné. A tak jsme po pouhém minutovém zabydlení našeho pronajatého bytu, opustili komnaty a vyrazili do zdejší oblíbené středomořské restaurace. Krevety, mušle, kalamáry. . . Nemůžeme si vybrat, tak nám to přineste všechno. Dokonce nám na stole přistálo i dolce, výborný italský dezert Tiramisu. A samozřejmě, bez skleničky(ek) vína by to také nešlo. Přece jenom, víno je plné cukrů a to já potřebuji na nedělní závod, říkám si. Po této večeři a výletu do hor následující den, jsme zjistili, že jsme schopni parlare italiano. Všechno jsme kapito. Alespoň tak vypadáme.

Den H

Tak konečně je neděle a náš dlouho očekávaný den H, tedy Half Marathon. Předpověď počasí slibuje 100% déšť a zprávy hlásí světové potopy. Počasí nám naprosto přeje!

,, Chce se Ti zlato? '' ptám se Šimona. ,, Ne '' odpovídá stručně . . . I takto naladěný přichází na start 1/2 maratonu běžecký nadšenec. A místo úchvatných vrcholků hor, na které jsme se těšili, jsme se mohli kochat pouze závodníky běžícími v naší těsné blízkosti. Doprovod k závodu zahrál orchestr čvachtajících tenisek.

No alespoň jsme se nepřehřáli. . . :-))) #staypositive

Konec legrace, čas na useful information

 

Chci běžet Lago Maggiore závod, kde získám nejvíce informací?

 

Jaké druhy závodů můžu v Lago běžet?

42k, 33k, 21k, 10k

 

Kdy si závod zaplatit?

Čím dříve, tím zaplatíte méně. (viz orientační tabulka níže z roku 2016/2017)

Potřebuji potvrzení od lékaře, že jsem způsobilý závodit?

Ano, potřebuji. V Itálii se bez potvrzení od lékaře neobejdete. Na oficiálních stránkách závodu naleznete formulář ke stažení, do kterého Vám obvodní lékař vyplní potřebné informace. Formulář najdete pod hlavičkou Registration - Download Area, kde si stáhnete mustr pro Vámi vybraný závod.

 

Jsou ještě jiné náležitosti, které běžecké závody v Itálii vyžadují?

 

Ano, určitě se v Itálii na závodech neobejdete bez runcard. Je to kartička, která opravňuje cizince běhat závody v Itálii. Kartička stojí 15 euro a je platná 1 rok. Kartičku si zakoupíte na webové stránce runcard.

 

Sport Expo:

Intra, Via San Bernardino, 49

 

 

Start: Všechny závody startují ve Verbania Pallanza, kam závodníky odveze autobus od Sport Expa v den závodu. Info o časech odjezdů autobusů zjistíte na Sport Expu. 

 

Cíl: Cílová rovinka 42k, 33k a 10k je ve Verbania Pallanza, tedy tam kde startujete. 21k závod má cílovou rovinku v Stresa. Do Verbania Pallanza se dostanete trajektem, který každého účastníka závodu doveze zadarmo zpět. Trajekt jezdí v intervalech po 40 minutách.

 

Úschovna: Úschovny jsou v podstatě nákladní vozidla. Najdete je ve Verbania Pallanza poblíž startu. Jako zavazadlo je dobré použít oficiální tašku ze závodu, na kterou si pouze nalepíte samolepku se startovním číslem. Samolepka je součástí startovní tašky, kterou dostanete na Sport Expu. Je velice šikovná, takže si s sebou můžete vzít vše, co potřebujete. Všem účastníkům závodu je umožněna teplá sprcha a šatna pro obě pohlaví. Proto je dobré si do tašky přibalit suché věci a ručník.

 

Výlety v okolí: Určitě si nenechte ujít krásy přírody okolí Lago Maggiore. Část jezera je umístěná v Itálii a severní část jezera už spadá pod Švýcarsko. Z jedné strany na druhou se dá pohodlně cestovat trajektem pěšky, autem či s kolem. Na webových stránkách naleznete jízdní řády trajektů v Lago Maggiore. Navíc stránka nabízí i jízdní řády dalších oblíbených výletních destinací, jezero Garda a Como.

 

Jak se dostat z letiště Malpensa k Lago Maggiore?

V sezóně, tedy od 01/04 - 15/10 je nejpohodlnější naskočit na autobus od společnosti Alibus. Pokud pojedete do Verbanie, zaplatíte za cestu 15 euro. Jestliže se řadíte k větším dobrodruhům a přiletíte do Itálie mimo sezónu, budete si muset cestu rozkouskovat. Nejdříve nasednout v Malpense do autobusu společnosti S.A.C.O., kde se bez hotovosti neobejdete. Cesta Vás bude stát cca 1,80 euro. Vystoupíte na konečné stanici Gallarate, kde nasednete do vlaku směr Verbania. Nezapomeňte si zabookovat jízdenku předem online, jízdenky bývají v některých hodinách vyprodané. Jedna cesta Vás vyjde 5,60 euro na osobu. Do Verbanie přijedete cca po 50 minutách. Teď už nezbývá nic jiného než mít štěstí a odchytit lokální autobus směr Intra (což se nám na cestě tam povedlo) nebo si vzít taxi (25 euro), pokud se Vám nechce chodit dalších 45 minut pěšky.

 

A proč jet k Lago Maggiore?

Protože okolí je prostě krásné, Italové jsou vstřícní a jídlo je vynikající. . .

 

Běh překrásnou přírodou italské Verbanie

Pozávodový výšlap z Laveno-Mombello na vrchol Sasso del Perro

Výhled na vrcholu Sasso del Perro

Vydatná předpůlmaratonská snídaně z tamějšího italského trhu

 A co vy? Také vyrazíte k italským jezerům? :-)

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter