10 důvodů, proč jít Svatojakubskou cestu

July 27, 2018

Víte, co je to Svatojakubská cesta

 

Svatojakubská cesta nebo-li Camino de Santiago (španělsky) je z historického hlediska poutní cesta z různých konců světa do severního města Španělska - Santiago de Compostela. V mém překladu jde o neuvěřitelné sebezapření, cestu bolesti a strasti, poznání sebe sama i vašeho společníka, hon za volnou postelí (spí se v poutních Albergue - ubytování pro poutníky), za večeří, jedení svačin za pochodu, aby vás jiní poutníci neoloupili o volnou postel i o hádkách se svým partnerem. Cesta je také o přírodních úžasech krajin, které neznáte, porozumění, zajímavých lidech, které cestou potkáte, o zážitcích, o kterých se vám nikdy nesnilo a o dobrém pocitu, který na konci každého dne pocítíte.

 

Lidé cestu chodí samy, v páru nebo ve skupině. Podnikají pouť na pár dní, týdny, či měsíce. Jdou pěšky nebo využívají cyklistických kol či třeba koní. Rozhodují se pro účast na cestě z různých důvodů. Ať už náboženských nebo překonání určité životní zkušenosti. Říká se, že se na cestě stane zázrak. Pěkný, že jo? :-)

 

Proč si vybrat dovolenou na Svatojakubskou cestu?

 

 1. Utřídění myšlenek - Nevíte, jak dál naložit se životem, jestli skončit v práci, odcestovat, překonání děsivé životní zkušenosti, ujasnění o vztahu s partnerem, atd.

 2. Poznání svých hranic - I když je můj život docela adrenalin, nikdy jsem si nesáhla na dno tak, jako na poutní cestě. Pochopíte zde, že v určitém stádiu, ať už ve sportu či v životě, musíte překonat hlavu. Příklad. Když doběhnu 1/2 maraton a cítím, že bych si mohla jít ještě zaběhat. Rázem vím, že jsem nepřekonala hlavu a že jsem se nechala odradit bolestí nohou, které by snesly klidně víc.

 3. Posilnění vztahu - Doporučuji se vydat na cestu se svojí drahou polovičkou před svatbou. Poznáte o sobě i to, co jste vědět nechtěli. Když překonáte tohle, zvládnete cokoliv. Zaručeně bychom měli méně rozvodů v ČR. :-)

 4. Pokora - Jak se asi v minulosti žilo? I to se tu dá okusit. Napadlo by vás, že ve 21. století budete nastavovat na dovolené budíček na 6. ráno, aby na vás v dalším městě zbyla postel? Já teda ne.

 5. Potkání nových lidí - Párkrát se nám stalo, že na nás nezbyla postel. Jednou ve Vila de Conde v Portugalsku, kde jsme po 42 km zdrchaní rezignovali a chtěli si rozložit spacáky před totálně obsazeným (tím myslím i podlahy) Albergue a podruhé v Caldes de Reis. V obou případech nás ubytovali lokálové. V obou případech jsme nebyli jediní poutníci, kteří měli štěstí a kterým místní pomohli. No a v obou případech jsme zažili multikulturní noc, kterou jsme si nesmírně užili, i když jsme nemluvili stejným jazykem. Noc plná smíchu a zážitků! 

 6. Lidé vás milují - Pokud jste poutník, každý k vám vzhlíží a chce si s vámi povídat. Boží pocit.

 7. Zjistíš, že vše, co k životu potřebuješ, máš na zádech - Ve 21 letech jsem cestovala na 8 dní do Turecka s velkým kufrem a 5 lodičkami. Zbytečný. Navíc lodičky se se mnou už neztotožňují. :D Když někam cestuji, tak pouze s příručním zavazadlem. Na 3 týdny, z čehož byly moje zastávky v New Yorku, v Londýně a na poutní cestě, jsem si zabalila pouze 15 l batoh. Světe div se, ale i z miniaturního batůžku jsem na cestě vyhodila nepotřebné oblečení. 

 8. Lepší postava - chůze, chůze a znovu chůze. Ne ze všech dovolených se vrátíte pevnější.

 9. Dostaneš diplom! - Já jsem prostě diplomová. Navíc diplom znamená motivaci. Tolik dní jsem chtěla cestu vzdát a svézt se autobusem, ale to bych si ho přece nezasloužila. :-)

 10. Dobrý pocit - Upřímně, když přicházíte ke Katedrále v Santiagu de Compostela, představujete si červený koberec připravený právě pro vás. Opak je pravdou, potkáváte davy turistů a místo slavnostního ceremoniálu vás čeká dlouhá řada vedoucí k úředníkům, kteří vám předají diplom.. Ve frontě jsme stáli cca 1,5 hodiny, ale za pocit stisknutí ruky a poděkování, to stálo! :-)

 

Pojedete taky? :-) 

 

Tak Buen Camino! 

 

 

10 reasons why to walk Camino de Santiago

 

The way which people walk from a different reasons. Some can be religious, spiritual or adventurous. People walk alone, in couple or in a group. 

 

Camino de Santiago is an unique experience that gives you an opportunity to see the world from a different perspective. They say that a miracle happens to you if you walk through. Sounds nice, right? :-)

 

Why to spend a holidays by walking? What the way brings you?

 

 1. Make up your mind - Need to think deeply of some issue you have? Are you feeling stuck at work and considering to quit? Are you facing a problem in relationship? The way gives you plenty of time to sort things out.

 2. Know your limits - You get to understand what hitting rock bottom truly means. You feel like you can't keep up? Of course you can! All you need to do is to overcome the voice in your head.

 3. Relationship bond - Take a partner to walk with you and get to know the darkest truth about yourselves. If you manage to complete the way without breaking up, OMG! You are made for each other! Not kidding. :-)

 4. Humbleness - Struggling to find a place to sleep in over night? Happy to get a dry bread to eat? How was it to live in the Medieval Times or maybe a bit later? Even this you can experience there.

 5. Meeting new people - Few times there we have not found a place to sleep in after 42 kilometres of walking and we were about to cry. Seriously! Luckily, the locals were so kind that they invited us to sleep over in their apartments. You usually meet there pilgrims from a different countries. Even though you do not understand the language they speak I guarantee that it will be the night of your life!

 6. People will love you - Are you a pilgrim? The way is very special for locals and they appreciate everybody who attends the camino.

 7. You figure that all you need is on your back - Literally! I walked the camino with 15 litres backpack and still I had to throw some clothes away. Perhaps, you do not know it yet but you do not need to own many stuff to fully live your life.

 8. Exercise - Vacation by the sea with a coctail in your hand? Do not expect that. Walking, walking and walking again. You will come back in much better shape.

 9. Certificate - Yes! Sometimes when I hit the rock bottom I wanted to take a bus to the next village but I did not. I would not have deserved the certificate, right? Such a motivation!

 10. Great feeling - Honestly, you imagine a red carpet arranged on the square in front of Cathedral waiting just for you. Do not expect that. In the end of your journey you find a long queue standing in line to get the certificate. Well, we waited for 1,5 hour but it was worthy! They give you a hand shake and thanks for completing Camino de Santiago. The feeling is priceless!

Are you going to take this trip? Let me know in the comments below. :-)

 

Thanks for reading and Buen Camino!!

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter