Půlka 1/2 maratonu - fotoreport

June 21, 2019

Začínáte běhat a rovnou si chcete střihnout 1/2 maraton? Nemučte svoje tělo a nastavte si rozumné cíle. Co začít nejdříve trénovat na první 5 km závod? No a když už ten máte za sebou, je čas se přiblížit vysněnému 1/2 maratonu. Ale nejdřív jen tak napůl. Znáte 2Run?

 

2Run je štafetový běh 1/2 maratonu ve dvojicích, kdy jeden běžec běží první část, tedy 10 km a druhý dobíhá zbývajících 11 km závodu.

Není to jen tak o samotném závodu, jakožto o celém dni, který můžete prožít zábavně. Pokud samozřejmě nejedete na výsledek. Protože pokud ano, tak se přes den raději schovejte do stínu, natáhněte si nohy a odpočívejte.

 

My s Luckou jsme se rozhodly si závod užít. Celý den jsme natáčely průběh závodního dne, abyste vy běžci, kteří se na závod chystáte poprvé, věděli, jak takový den může vypadat.  :-)

Zábava a rozhovory v Expu nebo klídek v parku

 

Konkrétně na 1/2 maratonu v Olomouci od RunCzechu na vás čeká obrovské Expo nejen se stánky se sportovním oblečením, hodinkami či nápoji. Expo je i venku, kde si můžete vyzkoušet plno sportovních aktivit. Zahrát si basketbal, zkusit zorbing nebo jen tak ležet v trávě a odpočívat. My s Luckou jsme se rozhodly strávit den zábavně, a tak jsme vyzkoušely úplně všechno.

 

V Expu se můžete těšit i na krátké rozhovory o sportovních tématech. My jsme si s Luckou povídaly o tom, co jíst a pít v den závodu a kterým potravinám se vyhnout.

 

Památka ze závodu

 

U stánku Kuniboo nebo RunCzech  se můžete vyfotit a rovnou dostat vytištěnou fotku na památku.

Vyzvednout číslo v Expu a připnout ho všemi čtyřmi špendlíky

 

Zahřát se lehkým proběhnutím, dynamickou rozcvičkou a běžeckou abecedou

 

Cílem dynamické rozcvičky je aktivace a prokrvení svalů a zvýšení pohyblivosti kloubů před výkonem, jedná se tedy o zahřátí těla a jeho přípravě na fyzickou aktivitu. Dynamickou rozcvičkou předcházíme zranění. Cviky provádíme kontrolovaně a postupně zvyšujeme rozsah.

 

Běžecká abeceda zlepšuje naši běžeckou techniku a stabilitu, zvyšuje běžecký rozsah, zahřeje tělo před výkonem a slouží jako prevence zranění. 

 

To bych nebyla já, abych vám pár cviků rovnou neukázala. :-)

 

Vyzkoušet si pár metrů tempem, kterým plánujeme závod běžet

 

Doplnit ovoce a hurá na start

 

Lucce zbývá posledních 30 min do závodu, a tak doplňuje energii. Posledních 30 minut před závodem nejíme žádné tuky ani bílkoviny, ale sázíme na ovoce - rychlé cukry, které se rychle uvolňují do krve.

 

10 km! Předávka!

 

Lucka má za sebou první desítku, kde předává štafetu a dostává medaili. Ideální čas jít fandit parťákovi, který dobíhá druhou půlku.

 

15 km! Fandění na trati

 

Není nic lepšího při závodě, než když slyšíte svoje jméno. To vám dodá neskutečnou energii. No a samozřejmě občerstvovačky, které jsou na trase po 5 kilometrech. Doplňujeme 1-2 dcl tekutin (voda, iontový nápoj), i přestože necítíme žízeň. Dále banány - obsahuje vyšší množství sacharidů a zároveň je lehce stravitelný,  také skvělý zdroj minerálních látek, pomeranče - obsahují více vody, proto je doporučuji při vedrech, sůl - skvělá proti křečím nebo cukr - rychlý zdroj energie. 

 

Teď už "jen" doběhnout a zažít ten pocit štěstí v cíli!

 

Zvládly jsme to!!

 

Krásný pocit z doběhnutí vám nikdo nevezme a věřte mi, že endorfiny pojedou naplno ještě v dalším týdnu.

A co dál?

 

Nezapomeňte se doma protáhnout!! :-))

 

Pokud nevíte, jak začít s protažením, tak se inspirujte třeba v našem videu. :-)

 

 

Tak se vidíme na příštím závodě! :-)

Radka

 

Share on Facebook
Share on Twitter